Interpretacja sondowań CPTU. Program CPT-pro
Sondowania CPT i CPTU są jedną z podstawowych metod badania właściwości podłoża gruntowego. Interpretacja sondowań CPTU pozwala na określenie uwarstwienia gruntu i oszacowanie wartości parametrów geotechnicznych. Wynikiem badania są wartości tzw. parametrów sondowania qc (opór stożka), fs (tarcie lokalne) i u2 (ciśnienie porowe), które są podstawą do dalszej interpretacji w celu określenia wartości parametrów gruntu i innych jego właściwości.
CPT-pro jest wielomodułowym programem służącym do kompleksowej analizy, interpretacji i prezentacji sondowań CPT/CPTU, testu dylatometrycznego DMT i innych testów terenowych, takich jak FFD i EC. Sondowania dynamiczne DPT i SPT są zapisywane i interpretowane w bazie GEO DB.
Zawarty w pakiecie moduł GEO DB powiązany funkcjonalnie z CPT-pro umożliwia zapis w bazie profili otworów wiertniczych i parametrów geotechnicznych i tworzenie dokumentacji geologicznej (kart otworów, raportów etc.), a więc CPT-pro może służyć do tworzenia ogólnej, kompleksowej dokumentacji geotechnicznej i geologicznej.
Zaimplementowane procedury importu różnych formatów danych CPT/CPTU oraz importu i eksportu danych w tzw. formatach wymiany GEF, AGS i CSV pozwalają na interpretację praktycznie wszystkich sondowań CPT, wykonywanych za pomocą różnego sprzętu.
Ważnym mechanizmem zaimplementowanym w CPT-pro jest export do formatu IFC, który jest podstawowym formatem wymiany i archiwizowania danych w technologii BIM.
Zaawansowana grafika CAD wbudowana w moduły CPT-CAD i CPT Explorer umozliwia tworzenie wysokiej jakości dokumentacji graficznej (map i przekrojów) w formatach DWG i DXF.
Miniaturki z wykresami wszystkich testów CPT w wybranym folderze są generowane automatycznie. Zaznaczenie miniaturki powoduje wyświetlenie danych nagłówkowych wybranego testu, które już w tej fazie mogą być edytowane. Dwuklik na miniaturce otwiera moduł Interpretation z załadowanym wybranym plikiem.
Interpretacja sondowań CPTU
Program CPT-pro zawiera szereg procedur do interpretacji sondowań CPTU w zakresie klasyfikacji i oszacowania wartości parametrów geotechnicznych.
Zaimplementowane metody interpretacyjne w zakresie klasyfikacji to:
▪ Robertson '86
▪ Robertson '90
▪ Robertson '2010
▪ Robertson '2016
▪ PN-B-04452
▪ Geosond
▪ Meigh '87
▪ Senneset '89
Interpretacja sondowań CPT i CPTU jest możliwa za pomocą własnych formuł interpretacyjnych. Wbudowany Edytor Formuł pozwala na wprowadzanie własnych równań korelacyjnych zawierających praktycznie wszystkie funkcje matematyczne stosowane w praktyce inżynierskiej.
Wybór testu CPT do interpretacji jest możliwy w module CPT Explorer poprzez dwuklik na wybranej miniaturce lub na odpowiednim symbolu na mapie.
W wersji z modułem CPT-CAD możliwe jest podłożenie mapy w formacie DWG lub DXF pod punkty sondowań, edycja takiej mapy narzędziami CAD i jej wydruk.
Karta sondowania
Zaimplementowany nowy moduł graficzny pozwala na uzyskanie wysokiej jakości kart sondowań. Schemat karty tj. ilość przedstawionych wykresów, lokalizacja tabelki nagłówkowej, typy, kolory i grubości linii, czcionki opisów i szereg innych charakterystyk jest całkowicie kontrolowany przez użytkownika.
Dodatkowe funkcje jak śledzenie wartości parametrów na wybranej głębokości, śledzenie wyniku klasyfikacji na wybranej głębokości oraz globalnie - w chmurze punktów na diagramie interpretacyjnym, pozwalają na dokonanie szczegółowej analizy wyników.
Karta sondowania zawiera m.in. nagłówek, profil litologiczny, podział na warstwy geotechniczne (GT) i geologiczno-inżynierskie (GI), wykresy wybranych parametrów, wartości wytrzymałości na ścinanie z testu FVT i rzędne warstw litologicznych. Wypełnienie profilu litologicznego może być w postaci kolorów lub bitmap, zgodnych z hatchami zastosowanymi w module CPT-CAD.
Analiza testu dyssypacji
Dodatkowe funkcje
Rozszerzony nagłówek umożliwia dodanie szeregu dodatkowych informacji związanych z testem CPT, charakteryzujących lokalizację, sprzęt, okoliczności etc. i wydrukowanie ich w uzupełniającym raporcie. Użytkownik ma możliwość wyboru pól nagłówka do wydruku.
Automatyczne łączenie plików w testach typu Down-the-Hole wykonywanych pod wodą. Testy te składają się z krótkich odcinków, zwykle ok 3 m, przedzielonych odwiertem. Zastosowana procedura umożliwia połączenie serii testów w jeden i ich interpretowanie z uwzględnieniem lokalizacji testu zerowego.
Interpretacja sondowań CPT i CPTU jest rozszerzona poprzez procedury interpretacyjne sondowań DMT. Program umożliwia pełną interpretację testów DMT (Marchetti Dilatometer Test) zgodnie z metodami i korelacjami opracowanymi przez prof. Silvano Marchetti. Wyniki mogą być przedstawione na odrębnych kartach sondowania DMT lub w połączeniu w wybranym testem CPT.
Program CPT-pro umożliwia definiowanie warstw geotechnicznych (GT) i geologiczno-inżynierskich (GI), w których automatycznie wyliczane są wartości charakterystyczne parametrów geotechnicznych. Podział na warstwy GI i GT jest przedstawiony obok profilu litologicznego. Wyniki obliczeń wraz z wartościami podstawowych statystyk mogą być zapisane w formacie XLS.