SEISMIC-pro

Sondowanie sejsmiczne SCPT jest jedną z metod badania właściwości gruntu w warunkach in situ. Polega na pomiarze i rejestracji amplitud fal sejsmicznych, które następnie są podstawą do określenia prędkości rozchodzenia się fal w ośrodku gruntowym i w dalszej fazie interpretacji - do oszacowania parametrów charakteryzujących właściwości sprężyste badanego ośrodka gruntowego. W zależności od zastosowanego oprzyrządowania rejestracja dotyczy fali poprzecznej (secondary) S i/lub fali podłużnej (primary) P.
Sondowanie sejsmiczne SCPT jest zwykle wykonywane równocześnie z testem CPTU, co pozwala na efektywne wykorzystanie czasu pracy i użytego oprzyrządowania.
Program SEISMIC-pro pozwala na filtrowanie, analizę i interpretację wyników sondowań sejsmicznych SCPT w zakresie oszacowania prędkości rozchodzenia się fal sejsmicznych oraz na tworzenie dokumentacji opartej na analizie takich sondowań.
Program SEISMIC-pro jest dostępny zarówno jako jeden z modułów pakietu CPT-pro, jak również jako samodzielna aplikacja.
Prezentacja spektrum fali sejsmicznej pozwala na weryfikację poprawności zarejestrowanej amplitudy i wybór optymalnego zakresu częstotliwości filtrowania.

Prędkość fali jest automatycznie obliczana po nałożeniu na siebie fal zarejestrowanych na różnych głębokościach

Sondowanie sejsmiczne SCPT - interpretacja
Interpretacja sondowań SCPT przebiega w dwu fazach. W fazie I następuje czyszczenie i filtrowanie zarejestrowanych amplitud oraz określenie prędkości fal sejsmicznych Vs i Vp. W fazie II w oparciu o prędkości fal Vs i Vp i związki z teorii sprężystości wyliczane są parametry geotechniczne takie jak moduł ściśliwości M0, moduł Younga E0, liczba Poissona ν czy moduł ścinania G0. Obok związków teorii sprężystości można stosować związki korelacyjne dla oszacowania innych parametrów geotechnicznych.
Wartości prędkości fal Vs i Vp mogą być wprowadzone do programu CPT-pro i interpretowane łącznie z wynikami sondowań CPTU. Rezultaty interpretacji (wartości prędkości fal sejsmicznych określone dla zdefiniowanych przedziałów głębokości) mogą być prezentowane na kartach sondowań, zawierających obok wykresu prędkości fal w funkcji głębokości, również wykresy parametrów geotechnicznych bedących wynikiem interpretacji testów SCPT i CPTU.