Dylatometr DMT
Dylatometr DMT został opracowany przez Silvano Marchetti i wprowadzony do praktyki geotechnicznej w USA i Europie w latach '80. Aktualnie test dylatometryczny DMT jest znany i stosowany w ponad 40 krajach.
Badanie dylatometryczne DMT polega na wprowadzaniu w grunt płaskiego ostrza posiadającego w centralnej części odkształcalną membranę i na zadanej głębokości podawaniu powietrza przy ciągłym monitoringu ciśnienia. Wynikami pomiaru DMT są wartości ciśnienia przy których rozpoczyna się ruch membrany, jej odkształcenie o 1 mm i powrót membrany do stanu początkowego. Wartości te oznaczane są odpowiednio symbolami P0, P1 i P2.
Interpretacja parametrów P0, P1 i P2 pozwala na oszacowanie szeregu parametrów geotechnicznych gruntu, w szczególności modułu dylatometrycznego MDMT, modułu odkształcenia E0, współczynnika parcia bocznego K0, czy wytrzymałości na ścinanie cU.
Dylatometr DMT pozwala na elektroniczną rejestrację wyników pomiarów i ich dalszą interpretację za pomocą odpowiedniego oprogramowania.
Nowy panel kontrolny DMT zawiera moduł automatycznie rejestrujący odczyty podczas testu. Panel wbudowany jest w wytrzymałą obudowę z tworzywa sztucznego. Kształt i wymiary obudowy znacznie poprawiają ergonomię obsługi urządzenia w porónaniu z wersją poprzednią.