GEO DB
GEO DB jest pakietem zintegrowanych ze sobą baz danych, programów analitycznych i narzędzi graficznych. Pozwala na zapisywanie w bazie danych praktycznie dowolnej informacji geologicznej i geotechnicznej, pochodzącej z badań terenowych, wierceń i badań laboratoryjnych, analizę i wytworzenie dokumentacji (kart otworów, raportów, wykresów, przekrojów, map etc.).
Zakres i forma danych możliwych do wprowadzenia do bazy GEO DB są w pełni zgodne z „Wytycznymi wykonywania badań podłoża gruntowego na potrzeby budownictwa drogowego” opracowanymi przez Państwowy Instytut Geologiczny we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą i Politechniką Warszawską dla GDDKiA oraz „Wytycznymi rozpoznania i badań podłoża budowlanego dla inwestycji kolejowych dużych prędkości” opracowanymi przez Państwowy Instytut Geologiczny dla CPK.
Ważnym mechanizmem zaimplementowanym w GEO DB jest eksport do formatu IFC, który jest podstawowym formatem wymiany i archiwizowania danych w technologii BIM. Eksport może dotyczyć danych zawartych w pojedynczym otworze lub całego zestawu danych dotyczących wszystkich otworów w wybranym projekcie.
Program zawiera procedury do gromadzenia danych, interpretacji i prezentacji wyników sondowań dynamicznych DPT i SPT.
GEO DB pozwala na gromadzenie informacji hydrogeologicznych, pochodzących z pomiarów piezometrycznych i pomiarów wydajności studni. Raporty z takich pomiarów zawierają informację o konstrukcji piezometru/studni i wynikach pomiarów w czasie.
Program jest dedykowany w szczególności dla średnich i dużych przedsiębiorstw, gdzie prace są wykonywane przez duże zespoły, ale również (w wersji z MS SQL Express Server) może być efektywnie używany przez małe firmy dysponujące 1-10 stanowiskami pracy.
Główne cechy programu:
- Lokalne i sieciowe bazy danych
- Praca z Access, MS SQL Express Server i MS SQL Server
- Możliwość wprowadzania klasyfikacji gruntów i tworzenia kart otworu w różnych standardach klasyfikacji
- Normy USCS, PN-B-02480, PN-EN ISO 14688-1 i PN-EN ISO 14689-1 włączone
- Możliwość wprowadzania danych i tworzenia dokumentacji w dowolnym języku
- Wbudowana grafika wektorowa typu CAD
- Konfigurowalna karta otworu
- Raporty
- Mapy, przekroje, izolinie
- Elementy technologii BIM - eksport do formatu IFC (2x3 i 4x3)
- Export danych do formatu AGS
Główne okienko GEO DB. W lewym panelu dane nagłówkowe i charakterystyka otworu, w panelu centralnym lista i edycja warstw, w prawym panelu charakterystyki wybranych warstw.
Geo DB zapewnia zarządzanie danymi geologicznymi, geotechnicznymi, geofizycznymi i geośrodowiskowymi. Oprogramowanie umożliwia efektywne gromadzenie danych, szybki dostęp do danych oraz błyskawiczne generowanie kart otworów i raportów. Wszystkie dane są przechowywane w bazie danych. Dostępne są wersje oparte na MS Access, MS SQL Express Server i MS SQL Server.
Ze względu na różne systemy opisu i właściwości gruntu w różnych krajach, GEO DB pozwala na wprowadzanie danych w różnych standardach. W bazie GEO DB zaimplementowane są standardy USCS, ISO 14688-1, ISO 14689-1 i PN-B-02480 oraz narzędzia do wprowadzania nowych standardów Użytkownika.
Program zawiera wprowadzone typy gruntów zgodnie ze standardami USCS, ISO 14688-1, ISO 14689-1 i PN-B-02480. Każdy grunt jest reprezentowany przez nazwę, szrafurę, kolor, genezę i chronostratygrafię. Wbudowany Edytor Typów Gruntów pozwala na tworzenie własnych typów gruntu wg. dowolnej normy.
Program GEO DB umożliwia wprowadzanie do bazy praktycznie wszystkich parametrów geotechnicznych, które mają wartość liczbową w danym punkcie lub próbce. Te które są w powszechnym użyciu są zaimplementowane, dodatkowo - wbudowany Edytor Parametrów umożliwia tworzenie dowolnych nowych.
GEO DB zawiera procedury automatycznego oszacowania wartości charakterystycznych parametrów na podstawie wyników badań laboratoryjnych wg. metody wybranej przez Użytkownika. Zaimplementowane są zaawansowane metody statystyczne (Eurokod 7, PN-81/B-03020, Schneider 1997, wartość średnia, metoda pierwszej/czwartej ćwiartki) oraz dodatkowo – możliwość wskazania wartości normowej lub pochodzącej z innych opracowań. Wszystkie obliczenia statystyczne wykonywane są automatycznie wg. metody wybranej przez Użytkownika.
Wartości charakterystyczne mogą być oszacowane dla pojedynczego otworu lub dla wybranego pakietu otworów łącznie.
Podczas wprowadzania danych liczbowych, tam gdzie jest to możliwe, generowany jest na bieżąco wykres wartości parametrów w funkcji głebokości w celu weryfikacji poprawności wprowadzania.
Program GEO DB umożliwia automatyczne wygenerowanie karty otworu, zawierającej dowolny zestaw informacji dotyczącej wybranego otworu. Karta otworu (patrz niżej) jest w pełni edytowalna przez Użytkownika, włącznie z możliwością zmiany zawartości pól nagłówka oraz ilości, szerokości i zawartości poszczególnych kolumn. Profil geologiczny może być przedstawiony za pomocą wypełnienia szrafurami lub kolorami przypisanymi do poszczególnych typów gruntów.
Program GEO DB zawiera szereg różnych wzorców kart otworu, różniących się od siebie ilością cel w tabelce nagłówkowej i ilością oraz rodzajem/zawartością kolumn.
Ważnym elementem badań laboratoryjnych jest analiza sitowa. Wielkości sit mogą być definiowane przez Użytkownika w zależności od stosowanej normy i wyposażenia laboratorium. Wybór standardu klasyfikacyjnego skutkuje wykreśleniem granic pomiędzy poszczególnymi frakcjami gruntu zgodnymi z tym standardem klasyfikacyjnym na karcie uziarnienia i odpowiednią konfiguracją histogramu. Normy klasyfikacji i standardy zestawu sit są od siebie niezależne.
W programie GEO DB zaimplementowano procedurę eksportu do formatu IFC, będącego podstawowym formatem wymiany i archiwizowania w technologii BIM. Możliwy jest eksport pojedynczego otworu lub wybranego pakietu otworów wraz ze wszystkimi właściwościami poszczególnych warstw litologicznych i/lub warstw geologiczno-inżynierskich.
Plik IFC 2x3 wygenerowany w GEO DB i otwarty w ZW CAD.
Plik IFC 4x3 wygenerowany w GEO DB i otwarty w BIMvision.